Kas ir ēteriskās eļļas

Ja kādreiz esat sajūsminājies par rožu smaržu, Jūs esat izbaudījis aromātisko ēterisko eļļu īpašības! Šie dabiskās izcelsmes gaistošie aromātiskie savienojumi ļoti sīku eļļas pilienu veidā atrodas augu lapās, sēklās, mizā, ziedos, stublājos, saknēs un citās augu daļās. Tie var būt gan skaisti, gan apveltīti ar spēcīgu smaržu.

Ēteriskā eļļa piešķir augiem to raksturīgo aromātu un aizsargā tos. Tā ir auga imūnā sistēma, kas “ieskauj” to, veidojot barjeru, kas aizsargā augu no izžūšanas un kaitīgiem mikroorganismiem. Papildus to raksturīgajām īpašībām, ēteriskās eļļas jau izsenis ir lietotas pārtikas pagatavošanā, skaistumkopšanā un veselības aprūpē.

Ēteriskās eļļas ir daudzkomponentu organiski savienojumi, ko izdala ēterisko eļļu augi, vienkāršāk – šķidrumos materializēts aromāts. To ķīmiskais sastāvs ir ļoti sarežģīts, tādēļ tās nav iespējams nokopēt mākslīgā, ķīmiskā veidā un saglabāt dabīgu ēterisko eļļu ārstnieciskās īpašības. Gaistošie aromātiskie savienojumi, kas veido ēteriskās eļļas, ļauj ātri pārvietoties pa gaisu un tieši mijiedarboties ar deguna ožas sensoriem. Šādas unikālas īpašības padara ēterisko eļļu par ideāli piemērotu gan aromātisko, gan ārstniecisko procedūru veikšanai.

Ēteriskās eļļas, nonākot cilvēka organisma audu šūnās, liek atcerēties, kā tās ir darbojušās, būdamas veselas. Tā rezultātā šūnās atjaunojas pareizas funkcijas. Eļļas pakārtojas organisma vajadzībām – pieslēdzas tieši tur, kur tas ir nepieciešams, spēj iekļauties jebkurā sistēmā, bet nevajadzīgās vielas tiek izvadītas no organisma caur ādu, zarnu traktu, plaušām.

Ēteriskās eļļas ir caurspīdīgi, nedaudz iekrāsoti vai bezkrāsaini šķidrumi ar sev raksturīgu smaržu un garšu. Tās nav taukainas kā augu eļļas (izgarojot istabas temperatūrā, neatstāj taukainus traipus uz papīra).

Ēteriskās eļļas ir vieglākas par ūdeni un ūdenī praktiski nešķīstošas. Uz ūdens virsmas tīrai dabiskajai eļļai ir jāveido pilieni, nevis plēvīte. Ja vēlaties sajaukt ēterisko eļļu ar ūdeni, ir nepieciešams emulgators (piens, putukrējums, medus, jūras sāls).

Ēteriskās eļļas smaržu uz ķermeņa var sajust ilgu laiku. Ja smarža ātri izzūd, tas nozīmē, ka eļļa ir atšķaidīta ar spirtu.

Ēteriskās eļļas oksidējas gaismas un skābekļa ietekmē, tādēļ tām ir īpaši uzglabāšanas nosacījumi. Tās ir gaistošas, tāpēc pudelītēm jābūt cieši noslēgtām. Ēteriskajām eļļām piemīt plašs bioloģiskās aktivitātes spektrs.

Kāds ir ēterisko eļļu pielietojums?

Ēteriskās eļļas tiek lietotas:

  • Ārīgi – reizēm pat nespēju noticēt, cik ātri iedarbojas ēteriskā eļļa, uzklājot to uz ādas zonas, kas atrodas tiešā projekcijā slimajam orgānam! Ēterisko eļļu sastāvā esošās vielas iesūcas organismā caur ādu, nokļūst limfā un asinsvadu sistēmā, nodrošinot pretiekaisuma, pretsāpju kā arī spazmolītisku iedarbību. Lieliski ārstē muskuļu, nervu un saistaudu iekaisumus. Labvēlīgi iedarbojas arī uz endokrīnās sistēmas darbību un elpceļiem.
  • Aromātiski – oža ir visproduktīvākā no visām cilvēka maņām. Ar katru elpas vilcienu mēs uztveram dažādus aromātus gan apzināti, gan neapzināti. Oža ietekmē mūsu garīgo aktivitāti, noskaņojumu, atmiņas, jūtas, hormonālo sistēmu un imūnsistēmu. Smaržas spēj ietekmēt un mainīt mūsu noskaņojumu un sajūtas, to ietekmē mēs varam būt priecīgi, mīļi, sajūsmināti, dusmīgi, baiļpilni, nedroši, pārliecināti, garlaikoti vai kaisles pilni.
  • Iekšķīgi – dzerot kapsulas vai izšķīdinot ūdenī, pienā u.c., pievienojot ēdienam kā garšvielas. (Iekšķīgi lietot var tikai tīras, dabīgas, sertificētas eļļas). Viens no nedaudzajiem ēterisko eļļu ražotājiem, kam es uzticos un lietoju iekšķīgi, ir amerikāņu doTERRA, jo tikai tīras terapeitiskās klases eļļas var tikt lietotas šādā veidā.
    NEKAD nelietojiet iekšķīgi nezināmas izcelsmes vai sintētiskas ēteriskās eļļas, jo tas var būt bīstami!

Aromātiski

Oža ir rīks, kas var izraisīt spēcīgu fizioloģisko, garīgo un emocionālo reakciju. Ožas receptori, kuriem ir tieša saikne ar limbisko sistēmu, viegli uztver ēteriskās eļļas. Limbiskā sistēma ir galvas smadzeņu daļa, kas atbalsta dažādas funkcijas, tostarp smaržas, emocijas, uzvedību un atmiņu. Tāpēc ēteriskajām eļļām ir īpaši spēcīga ietekme aromterapijā.

Dažas ēteriskās eļļas izraisa pacilājošu un spēcinošu iedarbību, kamēr citas ir vairāk nomierina. Difūzija ir viena no vienkāršākajām metodēm, kā piepildīt telpu ar smaržu. Tomēr, lai izmantotu ēterisko eļļu labvēlīgo iedarbību, nav nepieciešamas īpašas ierīces. Jūs varat vienkārši ierīvēt dažus pilienus eļļas savās plaukstās un tad šo aromātu dziļi ieelpot. Šādas inhalācijas ietekmē nervu sistēmas darbību, regulē hormonu izdalīšanās līmeni, uzlabo organisma pretestību pret infekcijām.

Papildus ēterisko eļļu izmantošanas veidi:
1) uzpiliniet eļļu uz vates tampona un novietojiet pie transportlīdzekļa gaisa atveres;
2) vienu vai vairākas eļļas iepiliniet izsmidzināmā ūdens pudelē un šādi “iesmaržiniet” drēbes, paklāju vai veļu;
3) pievienojiet pāris pilienus eļļas veļas žāvētājā;
4) izmantojiet kā virsmas tīrīšanas līdzekļus mājsaimniecībā;
… un ir vēl daudzi citi pielietojumi!

Ārīgi

Lokāla lietošana ir ļoti efektīva ēterisko eļļu izmantošanas metode. Ēterisko eļļu sīkās molekulas, nonākot saskarē ar ādu, šķērso epidermas un dermas slāņus, kapilāru endotēliju un nonāk asinsritē. Uzsūkšanās notiek arī caur matu folikuliem un sviedru dziedzeriem.
Lai arī ēteriskās eļļas viegli uzsūcas, ir dažādi veidi, kas palielina to absorbciju. Izmantojot vieglu masāžu, palielinās asins cirkulācija apstrādājamā zonā, kas nodrošina ātru aromātisko vielu nokļūšanu asinsvadu sistēmā un limfā.

 

Lai izvairītos no ādas kairinājuma (sevišķi bērniem), visas eļļas ir ieteicams atšķaidīt ar bāzes eļļu (piemēram, frakcionētā kokosriekstu, jojoba eļļa). Ieteicamais atšķaidīšanas koeficients parasti ir 1:3 –  viens piliens ēteriskās eļļas uz trīs pilieniem bāzes eļļas.
Vienmēr ieteicams izmantot vairākas mazas devas visas dienas garumā, nevis vienu lielu reizi dienā. Sāk ar mazāko devu (1 – 2 pilieni). Šādu procedūru var atkārtot ik pēc 4 – 6 stundām pēc nepieciešamības. Katrs cilvēks ir unikāls, tāpēc ieteicamā deva atšķirsies katram individuāli atkarībā no lieluma, vecuma un vispārējā veselības stāvokļa.

 

Labvēlīgas ķermeņa daļas, kur var lietot ēteriskās eļļas:
Kakls,
Piere un deniņi,
Krūškurvis un vēders,
Rokas, kājas, pēdas.

Citas efektīvas pielietošanas metodes: 

Pievieno dažus pilienus eļļas siltā vannā (procedūras ilgums 10 – 15 min).

Karstas vai aukstas kompreses. Samērcē dvieli vai galdautu ūdenī (300 – 400 ml), kam klāt pievienotas ēteriskās eļļas (5 – 7 pilieni), un tad liek uz slimā organa zonas.

Pievieno eļļu sejas vai ķermeņa kopšanas losjonam, šampūnam.

Izvairieties no šādām jutīgām vietām:
Āda ap acīm;
Acis un auss iekšpuse;
Bojāta vai citādi savainota āda.

Iekšķīgi*

 Dažām ēteriskajām eļļām ir bagātīga kulinārijas vēsture, un tās var izmantot kā uztura bagātinātājus, uzlabojot savu veselības stāvokli. Kad jūs pārkaisāt kanēli pār auzu pārslu putru, iemalkojat tasi piparmētru tējas vai pievienojat svaigu bazilika lapu spageti, jūs faktiski izmantojat dažus gaistošus aromātisko ēterisko eļļu savienojumus.

Iekšķīgi lietojot ēteriskās eļļas, tās nonāk asinsritē caur gremošanas traktu, šādā veidā izplatoties pa visu pārējo ķermeni. Ēteriskās eļļas ir lipīdos šķīstošas, tādēļ tās viegli pārvietojas pa visiem orgāniem, ieskaitot smadzenes. Pēc tam ēteriskās eļļas, tāpat kā viss pārējais, ko mēs patērējam uzturā, tiek metabolizētas aknās un citos orgānos, un izvadītas no organisma ārā.

Ēterisko eļļu sastāvs ir ļoti sarežģīts. Katram komponentam piemīt unikālas bioķīmiskās īpašības, kurš reaģē ar šūnām un orgāniem dažādos veidos. Lai gan darbības mehānismi vēl nav pilnībā izprasti, pozitīva ietekme ir pierādīta. Tomēr organisms spēj uzņemt tikai noteiktu, atbilstošu ēterisko eļļu devu.

 

Strikti jāievēro pareiza dozēšana atbilstoši rekomendācijām un citām profesionālajām vadlīnijām, lai novērstu toksicitāti.

 

Efektīvas metodes iekšķīgai lietošanai

Izmantojiet eļļas ēdienu pagatavošanas receptēs, lai aizstātu svaigus vai kaltētus garšaugus un garšvielas;

Atcerieties, ka ēteriskās eļļas ir daudz spēcīgākas nekā kaltēti vai svaigi garšaugi un garšvielas, tādēļ sāciet ar ļoti mazu devu;

Spēcīgākas eļļas dozējiet ar zobu bakstāmajiem (to tīro galu pamērcējot eļļā un tad pievienojot ēdienam), nevis ar pilieniem;

Pievienojiet ēteriskās eļļas ūdenim, pienam, tējai, kokteiļiem vai citiem dzērieniem;

Lietojot ēteriskās eļļas iekšķīgi, izmantojiet speciālas kapsulas vai nelielu daudzumu pievienojiet ābolu biezenim vai jogurtam.

 

*Attiecas tikai un vienīgi uz CPTG (Certified Pure Therapeutic Grade) kvalitātes ēteriskajām eļļām!