Timiāns (Thyme)

Timiāns (Thyme)

Timiāns jeb parastais mārsils ir 15 — 40 cm augsts, mūžzaļš pundurkrūms, kas dabā atrodams Vidusjūras reģionā. Vairums to zina kā ārstniecības augu un garšaugu. Timiānu iesaka ajūrvēda. Tas esot pielietots medicīnā un balzamēšanā jau senās Ēģiptes un Babilonijas laikos.

Viduslaikos timiānu esot dāmas devušas saviem bruņiniekiem pirms došanās uz cīņu, jo tika uzskatīts, ka tas piedod drosmi.

Ēterisko eļļu iegūst tvaika destilācijas gaitā no auga lapām. Tai piemīt pretsāpju, antibakteriālas, pretsēnīšu, pretparazītu, antiseptiskas, pretiekaisuma, spazmolītiskas, stimulējošas, tonizējošas un vēl citas vērtīgas īpašības.

Timiāns uzlabo asinsriti, tādējādi paātrinot dzīšanu un asins piegādi ekstremitātēm. Asinis mēdz sastāvēties, veidojot sabiezējumus, un timiāns šo risku mazina.

Tas lieti noder imūnsistēmas stiprināšanai, pasargājot zarnu un elpošanas sistēmu no infekcijām. Kā antioksidants tas samazina brīvo radikāļu graujošo iedarbību.

Timiāns dziedē brūces un ādas bojājumus pēc ķirurģiskām operācijām, pūtītēm un čūlām.

Daudz ļaužu vairs neciestu no spazmatiskām sāpēm, ilgstoša klepus un krampjiem, ja izmantotu timiāna ēterisko eļļu. Reimatisma, podagras un artrīta gadījumā timiāns mazina locītavu sāpes un aktivizē asinsriti.

Sastāvā esošais kariofilēns noder baktēriju infekciju ārstēšanai.

Timiāna ēteriskā eļļa ir noderīga sirds veselībai, jo ļauj vārstiem darboties pareizi, atvieglo artērijas un vēnas, stiprina sirdi.

Savukār smarža atbaida dārzam kaitīgos kukaiņus.

Pielietojums

2 pilienus ēteriskās eļļas iepilina veģetārajā kapsulām, lai uzturētu veselīgu imūnsistēmu – jo īpaši ziemas laikā.

Aromāta radīšanai – pievienojiet 1 – 2 pilienus ēdienam.

Atšķaidītu ar frakcionētu kokosriekstu eļļu, ierīvē ādā, lai to attīrītu.

Lietošanas norādījumi

Difūzija: trīs līdz četri pilieni Jūsu izvēlētajā difūzerī.

Iekšķīgai lietošanai: atšķaida vienu pilienu uz 100 ml šķidruma.

Lokāla lietošana: lietot vienu līdz divus pilienus apstrādājamā zonā. Atšķaida ar frakcionētu kokosriekstu eļļu, lai samazinātu jebkādu ādas kairinājumu.

Brīdinājumi
Var izraisīt ādas kairinājumu. Glabāt bērniem nepieejamā vietā. Ja esat grūtniece, barojat bērnu ar krūti vai esat ārsta aprūpē, konsultējieties ar speciālistu. Jāizvairās no kontakta ar acīm, ausīs un paaugstināta riska zonās.