No kurām ēteriskajām eļļām jāuzmanās vasarā

UZMANĪBU❗❗❗
Beidzot gaisā virmo pavasaris. Starp mākoņiem aizvien biežāk sāk parādīties saule, un nav noslēpums, ka tas mūsos izraisa pozitīvas emocijas, laimes sajūtu un prieku. Viss jau ir lieliski, taču…

…ir viena būtiska lieta, kas noteikti jāņem vērā ēterisko eļļu cienītājiem, ja tie vēlas apvienot ilgi gaidītos saules pieskārienus ar svaigu, atspirdzinošu aromātu baudīšanu.

Jūs jau noteikti par to esat dzirdējuši. Tā ir
FOTOTOSENSITIZĀCIJA

Paskatīsimies, kas tad tā īsti ir un vai tai vajadzētu pievērst uzmanību.

Būtībā tā ir nelabvēlīga ādas reakcija (ādas kairinājums, pigmentācija vai pat apdegumi, sūrstošas čūlas), kuru izraisa ultravioleto staru un fototoksisku vielu mijiedarbība. Pie kam, lai notiktu šāda reakcija, vienlaikus uz ādu ir jāiedarbojas gan UV stariem, gan fototoksiskajām vielām.


Fototoksisko ķīmisko vielu avoti:

☀️ Svaigi citrusaugi (citroni, laimi u.c.)
☀️ Fototoksiski augi (latvānis, pētersīļi, u.c.)
☀️ Fototoksiskas ēteriskās eļļas
☀️ Fototoksiski medikamenti (antibakteriālie, nesteroīdie pretiekaisuma, holesterīna līmeni mazinoši līdzekļi, ķīmijterapeitiski, psihotropie, antihipersensitīvie, antireimatiskie u.c. medikamenti)

Diemžēl, man praksē nācies saskarties ar to, ka ļoti maz cilvēku ir informēti par to, ka ārsta nozīmētās antibiotikas vai kāds pretsāpju līdzeklis UV staru ietekmē varētu izraisīt ādas bojājumus. Fotosensibilizācija ir ļoti bieži sastopama kā medikamentu lietošanas blakusparādība, taču ne vienmēr cilvēki par to ir informēti, jo reti kurš lasa lietošanas instrukcijas. ?

Starp citu, arī tik bieži reklamētā Ibuprofen lietošanas blakusparādība ir paaugstināta ādas jutība pret saules gaismu.


Fotosensitizācijai ir fototoksiska vai fotoalerģiska reakcija:

▶️ Fototoksiska reakcija parādās salīdzinoši ātri. Tās ietekme ir novērojama dažu minūšu vai pāris stundu laikā pēc uzturēšanās saulē/ solārijā. Āda īslaicīgi var kļūt tumši pigmentēta, sarkana vai kairināta, smagākos gadījumos var rasties apdegums, veidojot čūlas un pūšļus. Šāda reakcija izpaužas tikai uz saules skartajiem apgabaliem.

▶️ Fotoalerģiska reakcija parādās 24 -72 stundu laikā pēc uzturēšanās saules gaismā. Tā izpaužas kā apsārtums, nieze vai ekzēma. Ādas bojājumi var būt novērojuma arī uz ādas rajoniem, ko nav skārusi saule. Šī iedarbība ir sastopama retāk, un visbiežāk to izraisa ārīgi lietoti līdzekļi.

Bet, kā jau solīju, šoreiz pievērsīšu uzmanību ēteriskajām eļļām ☘.

Ja saules gaismai tiek pakļauta āda, uz kuras ir uzklāta ēteriskā eļļa, kas izraisa gaismjutību, neievērojot drošības noteikumus (piemēram, atšķaidīšanas pakāpi), tā 1 – 18 stundu laikā īslaicīgi var kļūt tumši pigmentēta, sarkana vai kairināta. Neatšķaidītas vai nepietiekami atšķaidītas ēteriskās eļļas lietošanas gadījumā var novērot arī ādas apdegumu, pūšļus un čūlas, kas var parādīties atšķirīgā laikaposmā pēc gaismas un eļļas mijiedarbības.

Lietojot lokāli tādu ēterisko eļļu, kas izraisa pastiprinātu jutību pret UV starojumu, ieteicams līdz pat 24 stundām izvairīties no tiešiem saules stariem.

Ēteriskās eļļas*, kas var izraisīt fototoksisku reakciju:

✳️ Bergamote
✳️ Greipfrūts
✳️ Citrons
✳️ Laims
✳️ Ķimenes
✳️ Dižzirdzenes sakne

* Destilācijas ceļā iegūtas ēteriskās eļļas nav fototoksiskas!

Jāņem vērā, ka ēteriskā eļļa pati par sevi nevar izraisīt fototoksisku reakciju. Tā var rasties tikai tad, kad ēteriskajā eļļā esošā aktīvā viela (furokumarīns) mijiedarbojas ar saules stariem. Lai notiktu reakcija, pietiek vien īsu brīdi uzturēties tiešos saules staros. Tomēr ir jāatceras, ka apdegumu var iegūt arī mākoņainā dienā, kad šķiet, ka saule ir paņēmusi brīvdienu.

 

Kas ir šis furokumarīns?

Furokumarīns ir kumarīna atvasinājums, kam piemīt ļoti daudzveidīgs bioloģiskās aktivitātes izpausmju spektrs. Tās ir fotodinamiski aktīvas vielas, kas UV staru ietekmē izraisa ādas bojājumus.

 

Dabā furokumarīni ir plaši izplatīti. Visbiežāk sastopamākais ir bergaptēns bergamotes ēteriskajā eļļā, kas paaugstina ādas jutīgumu pret saules ultravioleto starojumu, vēl ir zināmi psoralēns, ksantotoksīns, izopimpinellīns u.c. Šo vielu klātbūtne ēteriskajās eļļās ir salīdzinoši neliela – līdz 1%, taču pat 0.1% jau bieži vien var izraisīt fototoksisku reakciju.

? Eļļas, kuru sastāvā ir furokumarīni (furanokumarīni), var palielināt jutīgumu pret UV gaismu (dabisko un mākslīgo saules gaismu) –  tādēļ, ja tās tiek lokāli uzklātas uz ādas, līdz pat 72 stundām ir jāizvairās no tiešajiem UV stariem.
Lai izslēgtu šīs fototoksiskās reakcijas, ir svarīgi lietošanā ievērot ēterisko eļļu atšķaidīšanas pakāpi.

Zemāk norādītas lietošanai drošas ēterisko eļļu atšķaidīšanas pakāpes. Norādījumi attiecas uz vecuma kategoriju 15+.

Bergamote – 0.4 %
Citrons – 2 %
Dižzirdzene – 0.8 %
Greipfrūts – 4 %
Ķimenes – 0.4 %
Laims – 0.7 %
Rūgtais apelsīns – 1.25%
Rūta – 0.15 %

Taču, ja nu ir neizsakāma vēlme ietīties citrusaugļu aromātā, nebaidoties novērot nevēlamas blakusparādības, izmantojiet destilācijas ceļā iegūtas ēteriskās eļļas, kuras nav fototoksiskas!

➡️ Par to, ka eļļa nav fototoksiska, vienmēr ir jābūt norādei uz etiķetes – FCF (furocoumarins-free).

 

Tas arī šoreiz viss.
Ja bija noderīgi, iesakiet šo informāciju arī draugiem!