Pēc kā pateikt, kad ēteriskā eļļa vairs nav izmantojama?

“Kā zināt, kad ēteriskā eļļa ir oksidējusies un zaudējusi savas īpašības?”

Šķiet, ka ēteriskajām eļļām jau nu nevajadzētu sabojāties! Tās nesatur ūdeni. Tām piemīt antibakteriālas īpašības. Kas gan slikts var notikt?

Taču nekas nav mūžīgs. Jo īpaši tāda gaistoša lieta kā ēteriskā eļļa.

Skābeklis ir tas, kas izraisa oksidēšanās procesu šajos šķidrumos. Veidojas oksīdi un peroksīdi, kas var būt pat nedaudz toksiski un var ietekmēt ādas reakciju pret eļļu.

Izmainoties ķīmiskajam sastāvam, mēs vairs nevaram būt droši par to, kas atrodas trauciņā. Varbūt tas joprojām ir lielisks produkts, tikai ar nedaudz citām īpašībām. Piemēram, vīnogu sula pārtop vīnā, bet tas – etiķī.

Dabā tā notiek, neatkarīgi no zīmola prestiža. Tā ir sastāvdaļu dabiska degradēšanās laika gaitā.

Novecošanās gaitā ēteriskās eļļas zaudē savu smaržu.

Tām var mainīties viskozitāte, bet – kas par to? Šī ir svarīga fizikālā īpašība motoreļļai vai hidrauliskajam šķidrumam, taču ne ēteriskajai eļļai.

Citrusaugļu ēteriskās eļļas ķīmiskā savienojuma limonēna dēļ dažreiz kļūst duļķainas un tām mazinās terapeitiskās īpašības. Šādā gadījumā ļaujiet duļķēm pāris stundu laikā nosēsties pudelītes apakšdaļā un, piemēram, ar tīru pipeti pārvietojiet dzidro eļļu citā pudelītē.

Oksidēšanās ir ļoti lēns process, tāpēc varat nesatraukties, ja savas ēteriskās eļļas izlietojat pusgada vai pat gada laikā. Vairumam šo produktu arī 2 gadi nav kritiski.

 

Kā palēnināt eļļas novecošanos?

Oksidāciju veicina trīs faktori: siltums, UV gaisma un mitrums. Tāpēc ņemiet vērā šos padomus:

• Neatstājiet savas ēteriskās eļļas tiešā saules gaismā
• Neatstājiet pudelīti ilgstoši bez korķīša
• Jo pilnāka pudelīte, jo mazāk tajā gaisa, attiecīgi lēnāk eļļa oksidēsies
• Uzglabāšana vēsā vietā var dubultot eļļu derīguma termiņu

Atstājāt eļļas pudelīti karstā automašīnas salonā vai blakus apkures radiatoriem? Tas nekas, ja vien Jūsu eļļas lielāko daļu laika atrodas vēsumā.

Ledusskapjos parastā +2…+4 C temperatūra būs lieliski piemērota eļļu glabāšanai. Cits jautājums, vai ar laiku Jūsu ēdiens nesmaržos pēc eikalipta vai kumelītes? Tāpēc iesaku vai nu glabāt ledusskapī noslēdzamā plastmasas maisiņā, vai arī – ja Jums ir prāva kolekcija – iegādāties nelielu atsevišķu ledusskapi.

Ņemiet vērā, ka dēļ zemās temperatūrās eļļas kļūst viskozas. Neatšķaidīta Bulgārijas rožu (Rosa Damascena) ēteriskā eļļa pat sacietē. Par to nevajadzētu satraukties, drīzāk otrādi – kaut kas nav labi, ja tā nesacietē! Eļļai sasilstot, tā atkal kļūst šķidra.

 

Cik ilgi var glabāt ēteriskās eļļas?

Neatvērtā iepakojumā bez sūces eļļa saglabāsies svaiga ļoti ilgu laiku.

Ja glabāsiet vēsā vietā, tādas ēteriskās eļļas kā citrusi, citronzāle, tējas koks, skujkoki vai vīraks pēc atvēršanas saglabās savas īpašības 1…2 gadus.

Daudzas citas ēteriskās eļļas – 2…3 gadus. Savukārt sandalkoks, pačūlija un vetīvers braši turēsies pat 4…8 gadus.

Bet… šie termiņi attiecas uz glabāšanu vēsā vietā! Ja glabājat eļļas siltā vannas istabā, izdaliet šos skaitļus ar divi! Tomēr labāk vēlu nekā nekad – vēl šodien varat paspēt pārvietot savas pudelītes uz vēsumu.

Ko darīt ar vecām ēteriskajām eļļām?

Piemēram, citrusu eļļas varat izmantot mājas tīrīšanai. Ja ne, izsviediet atkritumu spainī un iegādājieties jaunas!

 

P.S. Lejupielādējiet un izdrukājiet sev špikeri “Ēterisko eļļu derīguma termiņi” bez maksas šeit!